Hava Değişimi Migreni Tetikler mi?

Ülkemizde her 6-7 kişiden birisi migren hastası.Kadınlarda erkeklere oranlara 3 kat daha fazla görülen migren ağrısı mevsimlere göre farklılık gösterebiliyor.Özellikle kış aylarında soğuk havanın etkisiyle migren ataklarında artış olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Bazı kişilerde hava değişimine duyarlı migren olabilir ve kış aylarında soğuk hava, rüzgâr ve hava basınç değişiklikleri migren ataklarını artırabilir.Havanın dışında stres, hormonal değişiklikler, uyku düzeni, parlak ışık, yoğun parfüm kokusu, normalden fazla egzersiz, fazla kafein alımı da migreni tetikleyebiliyor” şeklinde konuştu.

Çikolata, salam, sucuk migreni olumsuz etkiliyor

Migreni olumsuz etkileyen bir diğer nedenin de yiyecekler olduğunu söyleyen Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Özellikle çikolata, kabuklu kuruyemişler, baharatlar, deniz ürünleri, bazı gıdalara konulan aspartam gibi katkı maddeleri, peynir, salam, sucuk, sosis, hatta bazı hastalarda meyve ve sebzeler migreni ataklarını tetikleyebiliyor. Her hastada migren ağrısını artıran yiyecek farklı olabilir. Önemli olan kişinin migren atağının sebebini  kendisinin bulup buna karşı önlem almasıdır” dedi.

-reklam-

Uyku düzeni hafta sonları da korunmalı

Uyku düzeninin migrenli hastalarda çok önemli olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Az uykuda olduğu gibi fazla uyku da migreni tetikleyebiliyor. Bu yüzden her gün aynı uyku düzenini sürdürmek migrenli hastalar için çok önemli. Hafta sonları da hafta içinde olduğu gibi aynı uyku düzenini sürdürmek migrenli hastalar için oldukça önemli” dedi.

Migren ağrısının özellikleri

Krizler, yani ataklar halinde gelir

Ataklar 4-72 saat arasında sürebilir

Genelde ağrı başın tek tarafındadır

Ağrı zonklayıcı özelliktedir

Orta veya şiddetlidir

Bulantı ve/veya kusma olur

Auralı tiplerinde ağrı başlangıcında görsel bulgular (kırık ışıklar, görme bozuklukları, bulanık görme gibi) olur

Baş hareketleri ve günlük fiziksel aktiviteyle ağrı artar

Işıktan ve sesten rahatsız olurlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen Adınızı Giriniz

thirteen − one =